המחלקה למיסים

המחלקה למיסים במשרדנו היא אחת המחלקות החשובות ביותר. כמשרד רואי חשבון אחת המטרות העיקריות שלנו הוא לצמצם ככל הניתן במסגרת החוק את חבות המס שלכם, תוך ניצול ההטבות שמקנה המחוקק. מטרה משנית היא למנוע עבירה על חוקי מס הכנסה ולהגיש בזמן וכראוי את הדו"חות התקופתיים של העסק שלכם. גם כאן, הניסיון העשיר, וההתמחות בצד המשפטי מעניקים לנו כלים שהופכים את משרדנו למוביל בתחום המיסים לעסקים קטנים ובינוניים.


תכנון מס

 

תכנון מס הוא מושג שהפך להיות חלק מהשיח הציבורי בשנים האחרונות, וזאת על רקע נושא הרווחים הכלואים של חברות הענק. למעשה, המחוקק מעניק לבעלי עסקים מרחב תימרון מוגדר שבו מוענקת להם היכולת לפעול ככל שביכולתם על מנת להפחית את חבות המס שלהם. לכאורה יש כאן משום מתן היתר "לעבוד" על החוק אולם בעצם בראייה הנכונה מדובר ביכולת של עסק לפעול בצורה היעילה ביותר שגם תאפשר לו בסופו של דבר להפנות משאבים רבים יותר לצורך השקעות וצמיחה. בהקשר זה הנוגע לאבחנה בין התחמקות ממס לבין תכנון מס נהוג להביא את דבריו של שופט בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר אשר קבע כי: "עצם העובדה כי צדדים בחרו במבנה משפטי דל מיסים אינה מצביעה כי המבנה 'מלאכותי' או 'בדוי'. זכותם - ואף חובתם - של מומחים בענייני מיסים לתכנן עסקאות משפטיות כך שלא תהיינה עתירות מס". ואכן, תכנון מס הוא תחום עתיר ידע ומומחיות הדורש היוועצות ביועצים. במשרד ששון שמש רואי חשבון צברנו התמחות בתכנון מס לחברות מסקטורים שונים, לאורך למעלה מ-30 שנות עשייה בתחום הפיננסי. קצרה היריעה מלתאר את המורכבות של התחום ומגוון הפתרונות בהתאם לסוגי העסקאות או העסקים. צוות המשרד המגוון הכולל כלכלנים מנוסים, רואי חשבון, יועצי מס ומשפטנים מעניק לנו את הראייה הרב-תחומית הדרושה לתכנון מס לגיטימי שיאפשר לכם לצמצם את חבות המס שלכם בהתאם להוראות החוק. לכל עסקה – רכישה של חברה או ציוד, מיזוג בין חברות  או עסקת מקרקעין - יש סט של כללים וחוקים אותו יש להבין על מנת שנוכל לבחור במודוס-אופרנדי הנכון והחסכוני ביותר. נדרש ידע רב בעולם המשפט ובתחום החברות על מנת לנצל את כל הכלים שהמחוקק העניק ליועץ החשבונאי כדי לאפשר לכם את תכנון המס האופטימלי שיוביל לצמצום חבות המס שלכם.ש

דו"חות שנתיים

כל עסק וכל עוסק במדינת ישראל חייבים בהגשת דו"ח שנתי לרשויות המס. הד"ח משמש את מס הכנסה וגופים נוספים לחשב את חבות המס בהתאם לרמת ההכנסות וכמות ההוצאות עליהם הצהרתם בדו"ח. אנו מגישים עשרות דו"חות שנתיים בשנה עבור לקוחותינו, תוך עמידה בשני יעדים: 1. הגשה תקינה ובזמן כדי להמנע מלעבור על החוק (את הדו"ח השנתי על שנת המס החולפת יש  להגיש עד ה-31.5) 2. הכללת כמה שיותר הוצאות במסגרת החוק, וזאת במטרה למכסם את הטבות המס ולהפחית ככל הניתן את תשלום המס. עסקים רבים אינם מודעים לסוג ההוצאות אותם ניתן לכלול בדו"ח ובכך לתרום לצמצום שיעור המס, אותו פקיד השומה יחשב. אנו נעבור יחד איתכם על ביצועי העסק ועל ההוצאות שלו כדי לראות אילו מרכיבים ניתן להכליל בדו"ח בצד ההוצאות שלו (למשל: קרנות השתלמות, קופות גמל וכו''). נביט גם קדימה לעתיד מתוך ראייה של תכנון מס מתקדם כדי להבין אילו הוצאות קבועות או משתנות ניתן להכניס לדו"ח, וזאת כדי לחסוך לכם בשורה התחתונה של הוצאות המס. ההתמחות שלנו בעסקים בגדלים שונים ומתחומים מגוונים מעניקה לנו ניסיון וידע מקצועי רב שמאפשר לנו לדעת מה ניתן להכליל בדו"ח ומה בלתי אפשרי. בשל הרגישות של הדו"ח השנתי והעובדה כי הוא מהווה כלי מרכזי בידי הרשויות לניטור העסק ולחישוב חבות המס, אנו במשרד ששון שמש רואי חשבון מקדישים זמן וחשיבה על מנת שהדו"ח השנתי יהיה המקיף, המדוייק והיעיל ביותר.

החזרי מס

אנו מורגלים לשלם מס הכנסה לרשויות במדינה, אולם במשרד רואי חשבון ששון שמש, אנחנו משתדלים להרגיל את לקוחותינו גם להנות מהחזרי מס. מאחר והנושא החשבונאי בתחום חבות המס הוא עתיר משתנים, מתעדכן אחת לכמה שנים ברפורמה או בחקיקה כזאת או אחרת, יש להיות עם אצבע על הדופק כדי להבין היכן אתם זכאים לקבל החזר מס. אחת הסיבות העיקריות להחזר מס נובעת מכך שמס הכנסה מחשב את חבות המס על פני שנה, בעוד שייתכן ולאורך השנה היו לכם שינויים בהכנסות או בסטטוס האישי שמעניקים לכם נקודות זיכוי או הטבות. אנו מטפלים בהחזרי מס לשכירים ולגופים עסקיים החל משלב בדיקת הזכאות, דרך ההתנהלות מול רשויות המס והגשת המסמכים הרלבנטיים (106, דמי אבטלה, משכורות של המעביד וכו') ועד להעברת ההחזר עצמו לחשבון הלקוח. החזר המס הוא נושא מורכב ורגיש היות והרשויות אינן מבצעות החזר אקטיבי ונדרשות לכך רק בעקבות פנייה מסודרת של הנישום. הנושא דורש ידע רב ומיומנות מול הגופים המטפלים, וזאת כדי שזכאותכם להחזר מס אכן תוכר. התחום הראשי של החזרי המס הוא כמובן על הכנסות או שכר אך למשרדנו ניסיון גם בתחום החזרי מס שבח בגין עסקאות מכירה של מקרקעין.

נושא החזרי המס לשכירים צבר תאוצה בשנים האחרונות גם בשל ריבוי התקנות המאפשרות לשכיר לקבל הטבות והחזרים. שכירים רבים כלל אינם מודעים לעובדה כי הינם זכאים להחזר מס בגין נקודות זיכוי הניתנות על מצב משפחתי (למשל, משפחה חד-הורית), מקום מגורים מועדף או סטטוס כחייל בסדיר. בנוסף, ייתכן ונפלו טעויות כבר בעת חישוב המשכורת שלכם אשר הופכים אתכם לזכאים להחזר. אין ספק כי מדובר בנושא מורכב ביותר המצריך הבנה מעניקה עם חוקי מס הכנסה וניסיון בפעולה נכונה מול הרשויות על מנת להחזיר לכם את מה שמגיע לכם.

מיסוי בינ"ל

רבים מלקוחותינו לאורך השנים נזקקו מאיתנו לייעוץ וליווי בהשקעות בחו"ל או בהשקעות בישראל המבוצעות מתוך גופים זרים. תחום זה, אשר בעצם כפוף לתכנון המס, הינו עתיר יצירתיות, ידע וחוקים שמתעדכנים בזירה הבינלאומית חדשות לבקרים.  כידוע, במסגרת תכנון המס העניק המחוקק לחברות וליועצי המס מרחב תימרון לפעול להפחתת חבות המס במסגרת החוק. אחד התחומים שמאפשרים לבצע הפחתות משמעותיות הוא הנושא של פעילות בזירה הבינלאומית. זהו אולי אחד התחומים המורכבים ביותר מבחינת ייעוץ של משרדי ראיית חשבון ואנו גאים ללוות לקוחות רבים בסוגיות הללו. רו"ח ועו"ד שמש הינו חבר ברשת בינלאומית המתעסקת בנושאי אמנה ומיסוי בינ"ל, והידע והקשרים שלו עומדים לרשות לקוחותינו הפועלים מעבר לגבולות המדינה.

הקהילה הבינלאומית מנסה כל העת להסדיר את נושא חבות המס הכפולה לארגונים הפועלים בשתי מדינות או יותר. מטרת האמנות היא לקבוע מהו שיעור המס על פעילות כפולה ואיזה נתח מקבל כל מדינה. בנקודה זאת אנחנו נכנסים לפעולה ולוקחים בחשבון את כל המשתנים במהלך העסקה שעשויים לקבוע את שיעור המס – חבות המס בכל המדינה, אמנת המס בין המדינות וסוג הפעילות העסקית. אנו גם מלווים אזרחים ישראליים הנדרשים להגיש דו"חות במדינות בחו"ל בהן הם פועלים, או שביצעו רילוקייישן, הקימו חברות וכל פעילות אחרת שמתבצעת בזירה הבינלאומית. המורכבות הרבה של התחום והעובדה כי מעורבות בו רשויות ממדינות שונות מחייבת אתכם לבחור שותף בעל ניסיון וידע עשיר. צוות המשרד המנוסה והמגוון שלנו ישמח להיות הגוף המייעץ והמלווה במטרה להעניק לכם את תכנית הפעולה הטובה ביותר. לרב-תחומיות של משרדנו חשיבות רבה היות ולתחום המיסוי הבינלאומי השלכות על מבנה החברה או מבנה האחזקות שלכם – נושאים עסקיים ומשפטיים טהורים בהם צברנו התמחות לאורך שנים של עבודה בתחום הפיננסי הבינלאומי.

מס שבח

אחד התחומים בהם צברנו ניסיון עשיר של למעלה מ-30 שנות פעילות בתחום הנדל"ן והמקרקעין הינו הטיפול במס שבח. רואה חשבון ועו"ד ששון שמש היה מעורב במאות עסקאות ומכיר היטב את החקיקה המתעדכנת תדיר בתחום. מאחר ומדובר בעסקאות עתירות משאבים, המשמעות של טיפול נכון בהיבטים המיסויים של עסקת נדל"ן היא הרבה מאוד כסף שאתם עשויים לחסוך. מהו בעצם מס שבח? זוהי דרכה של המדינה לגבות מיסים על מכירה של מקרקעין או מניות שמחזיק אדם באיגוד מקרקעין. באופן כללי, מחושב המס כאחוז מסוים מתוך ההפרש בין ערך הנכס בזמן הקנייה לערכו (שברוב המקרים עלה עם הזמן) בעת המכירה. לכאורה, סיפור פשוט, אולם ריבוי הרפורמות בתחום והעובדה כי המדינה מאפשרת פטור ודחיות ממס במקרים מסוימים (למשל, כאשר הנכס הוא דירת מגורים יחידה), מעניקה חופש פעולה לתכנון מס יצירתי. אנו ניקח בחשבון תמונה רחבה ככל האפשר הכוללת גם עסקאות נדל"ן עתידיות על מנת שנוכל להפחית למינימום את תשלום המס במסגרת החקיקה.